שאלות ותשובות

ההומיאופתיה פותחה לפני כ- 200 שנה בגרמניה על ידי ד"ר סמואל האנמן (Samuel Hahnemann). היא מהווה טיפול משלים לטיפול הרפואי הקונבנציונלי  והפכה להיות נפוצה במדינות שונות בעולם. כיום רופאים רבים, רוקחים ובעלי התמחויות שונות משלבים טיפול הומיאופתי למען לקוחותיהם. אחד מעקרונותיה המרכזיים של ההומיאופתיה הוא ״דומה בדומה מרפא״.  מטרתה לעורר  את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף ולסייע בטיפול. הטיפול ההומאופתי הוא הוליסטי אשר מתבונן בו זמנית גם על אישיותו של המטופל וגם על מצבו הגופני. הטיפול מבוסס בעיקרו על שימוש בחומרים טבעיים.

נכון להיום,  לטיפול ההומיאופתי בארץ אינו מהווה תחליף לטיפול רפואי. יחד עם זאת, מטופלים רבים מדווחים על יתרונותיו לגביהם ועל השיפור שהם חווים. יש לקוות שעם התקדמות המחקר בתחום נוכל להציג מידע מתוקף יותר שיסייע בביסוס מעמדה של ההומאופתיה.

מטופלים רבים פונים לטיפול פסיכולוגי ורפואי  בשל תסמינים גופניים ונפשיים שונים, אך יכולים להרגיש שהטיפול נותן מענה איטי או חלקי למצבם. מטופלים שאינם מעוניינים לפנות לטיפול קונבנציונלי בשלב ראשוני או שחשים שהטיפול התרופתי הרגיל איננו נותן מענה מספק דיו או שהוא בעל תופעות לוואי משמעותיות, יכולים לנסות לשלב את הרפואה המשלימה.

כן. הנך מוזמן/ת לפנות אליי רק לאחד משני הטיפולים. אם הנך סובל מקשיים משמעותיים מומלץ מאוד לשלב גם טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי במקביל. במידת הצורך ובהסכמתך אני יכול לעבוד בשיתוף פעולה עם הפסיכולוג/ית או הרופא/ה  שלך.

הטיפול מותאם אישית לכל מטופל ובתחילתו נערך תשאול מקיף הנוגע לתחומי חייו של המטופל/ת. לאחר התשאול תותאם לפונה הכנה (רמדי) הומאופתית אותה הוא יוכל לרכוש באחד מבתי המרקחת ההומיאופתיים בארץ. לאחר מכן, תקבענה פגישות מעקב אחת לחודש ובהתאם לצורך. אם נשלב את הטיפול ההומיאופתי יחד עם הטיפול הפסיכולוגי, המעקב יעשה מעת לעת  במסגרת מהלך השיחות הרגיל. ההכנות ההומאופתיות מורכבות מחומרים טבעיים, לרבות צמחים, מינרלים או חומרים אורגניים בדרגות מיהול שונות. נכון להיום קיימות מאות רבות של מיצויים  שמתוכם המטפל בוחר את המתאים לך.

מדובר על טיפול עדין והדרגתי. יתכן שיורגש שיפור מידי ויתכן שיושג שיפור רק לאורך הזמן. אנו נצפה בדרך-כלל להטבה כלשהי כבר בשבועות ובחודשי הטיפול הראשונים. יש לזכור שככל שהנך סובל/ת מהבעיה תקופה ארוכה יותר, תהליך הטיפול יכול להיות ממושך יותר. לעתים נידרש ליותר מהכנה הומיאופתית אחת, וזאת בהתאם למידע שיעלה בפגישות המעקב עמך.

מדובר על טיפול טבעי ללא תופעות לוואי כימיות. במקרים מסוימים יכולה להיווצר הגברה קצרה וחולפת של תסמינים. זוהי תופעה רגילה המעידה לרב על כך שתהליכי הריפוי של הגוף פועלים היטב (במקרה של ספק ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל או ההומיאופת).

כן ישנם. ההומיאופתיה נמצאת יותר ויותר במחקר, ולמרות שמנגנון פעולתה איננו ידוע ישנה הצטברות של ידע מחקרי לגבי יעילותה. מחקרים שונים מוצאים השפעה חיובית שלא ניתן להסבירה רק על בסיס אפקט פלסבו. כלומר אין צורך להאמין בהומיאופתיה בכדי שתעבוד.  יחד עם זאת, יש עדין צורך במחקרים נוספים בעתיד בכדי ליצור מאגר מידע מתוקף.

כמה דוגמאות מחקריות:

מטא-אנליזה:

Linde K, Clausius N, Ramirez G, Melchart D, Eitel F, Hedges LV, Jonas WB. Are the clinical effects of homeopathy placebo effects? A meta-analysis of placebo-controlled trials. Lancet. 1997 Sep 20;350(9081):834-43

לקריאת המאמר לחצו כאן

הפרעת קשב וריכוז:

Frei H, Everts R, von Ammon K et al: Homeopathic treatment of children with attention deficit hyperactivity disorder – a randomised, double blind, placebo controlled trial. European Journal of Pediatrics 2005, 164/12: 758-767

לקריאת המאמר לחצו כאן

דכאון אצל נשים בגיל המעבר – 

Macías-Cortés Edel C, Llanes-González L, Aguilar-Faisal L, Asbun-Bojalil J. Individualized homeopathic treatment and fluoxetine for moderate to severe depression in peri- and postmenopausal women (HOMDEP-MENOP study): a randomized, double-dummy, double-blind, placebo-controlled trial. PLoS One. 2015 Mar 13;10(3.(

לקריאת המאמר לחצו כאן

אתרים המרכזים מחקרים נוספים:

מכון המחקר בהומאומפתיה:

לקריאת המאמר לחצו כאן

האגודה ההומאופתית הבריטית:

לקריאת המאמר לחצו כאן

הטיפול ההומיאופתי מותאם באופן אישי למטופל ולא תמיד ניתן לצפות בתוצאות חיוביות כבר לאחר המרשם הראשון. הדבר נובע מכמה סיבות:

א. לעתים נדרש זמן למנגנוני הריפוי של הגוף לעבוד. ככל שהבעיה ממושכת יותר יש לצפות שיארך זמן רב יותר לחוש בשינוי.

ב. לעתים מתחיל להתרחש שינוי חיובי אך הוא לא מיד מורגש באופן מודע  על ידי המטופל אלא רק במשך הזמן. לפעמים יכולה להתעורר אצלך הרגשה כללית טובה בעוד השינוי בבעייתך טרם מורגש.

ג. הומאופת זקוק לעתים לזמן בכדי לדייק את ההכנה המתאימה לך, וזאת ניתן להעריך רק על פי ההתרשמויות ממפגשי המעקב עמך. באופן דומה גם ברפואה קונבנציונלית הרופאים משנים מעת לעת  את הטיפול בהתאם לתגובה שלך (או להעדרה).

לפיכך מומלץ להעריך את יעילות הטיפול ההומיאופתי עבורך רק לאחר כ3-6 חודשי מעקב.

ההכנות ההומיאופתיות אינן יקרות באופן מיוחד. לעתים יש צורך לבצע שינויים במרשם בהתאם למידע שעולה מפגישות המעקב

תהליך הכנתן מורכב משלבים רבים המתחילים מהפקת המיצוי מחומרים שונים. בהמשך בתי מרקחת מיוחדים בעולם מפיקים את ההכנה על ידי תהליכים של דילול וניעור, אשר מנטרלים את החומר הכימי, אך משמרים את איכות ההשפעה. 

בתי מרקחת בארץ: ״מעבדת פרופשיונל״ של הסופרפארם בפתח תקוה, ״נאות שושנים״ בחולון, ״הגליל״ בתל אביב ועוד..

הטיפול ההומאופתי איננו מהווה תחליף לטיפול רפואי, ואין לבצע כל שינוי בטיפול שלך ללא התייעצות עם הרופא המטפל. לפני פניה לטיפול משלים יש לעבור אבחון רפואי בבעייתך. 

לא כל רופא פתוח לשילוב של רפואה משלימה, אך ישנם רבים וטובים שכן.

במרבית המקרים, ניתן לשלב את הטיפול  ההומיאופתי יחד עם הטיפול התרופתי הרגיל שלך.

יש לך שאלה?
אני כאן בשבילך

דילוג לתוכן