פסיכולוג קליני וטיפול

 למה לצפות בטיפול?

הנכם מוזמנים להפנות שאלות נוספות במייל
 

טיפול פסיכולוגי מהו?
טיפול פסיכולוגי כולל למעשה מגוון שיטות טיפוליות, אשר המאפיין הבולט שלהן הוא שיחה המתנהלת בין פסיכולוג/ית לפונה אליו/ה*. מחקר מקיף בתחום זה החל להתפתח לפני יותר ממאה שנה, והוא נקשר בשמו של זיגמונד פרויד. במהלך השנים תחום הטיפול הלך והתפתח, וחלו בו שינויים, תיקונים ותוספות הן בתיאוריה והן במעשה. לכן, ניתן היום אולי לדבר על טיפולים פסיכולוגיים (ברבים), שמותאמים לצרכי המטופל ולקשייו, ולעיתים אף קשורים להעדפתו האישית ולאישיותו של המטפל.

קיימים טיפולים פסיכולוגיים פרטניים המתמקדים באופן מעמיק בפרט, בעולמו הפנימי ובאופן בו הוא חווה את העולם הבינאישי, זאת בהשוואה לטיפולים זוגיים, קבוצתיים ומשפחתיים השמים דגש על הפרט במערכת יחסים בהקשר נרחב יותר.

בנוסף, ישנן גישות בטיפול הפסיכולוגי המתמקדות יותר בתכנים לא מודעים ובאופן בו חוויות עבר או רישומים לא מודעים של חוויות עיצבו את האופן בו האדם חווה את עצמו, את זולתו ואת העולם (כגון: פסיכותרפיה דינאמית, פסיכואנליזה). ישנן גישות (קוגניטיביות, התנהגותיות) השמות דגש רב יותר על התפקוד העכשווי במטרה לחולל שינוי בתחומים כגון: דפוסי חשיבה, התנהגויות לא סתגלניות, והכחדת סימפטומים מטרידים (למשל: פוביות, הפרעות כפייתיות וכיו"ב). פסיכולוגים רבים משתמשים בכלים טיפוליים שונים הלקוחים מהגישות השונות, בהתאם לצורך.

כיצד טיפול פסיכולוגי עוזר?
מחקרים רבים מתייחסים לכך שטיפול פסיכולוגי אכן מסייע ומחולל שינוי. כיצד מתחולל השינוי, זו שאלה שהתשובה עליה מורכבת ועדיין נמצאת במחקר. התשובה לכך, קשורה כנראה במספר משתנים הקשורים למפגש הייחודי שנוצר בין המטפל/ת למטופל/ת*, אישיות המטפל, מיומנותו ומקצועיותו, יחסי אמון, אמפטיה וקבלה. הקשר הטיפולי שנוצר מאפשר מרחב התבוננות בדפוסי הקשרים של הפונה (גם של הפסיכולוג), מחשבותיו ותחושותיו כלפי אחרים וכלפי עצמו. אחת ההנחות היא, שהסתכלות מקיפה זו, אשר מגדילה בין היתר את התובנה העצמית, מאפשרת לאדם להרחיב את עולם חוויותיו ומעודדת יותר חופש בחירה. זאת בניגוד למצבי חולי ומצוקה נפשית, שבהם מרחב החוויה האישית מצומצם, ולעיתים קרובות בלתי מודע.

"האם אני אכן זקוק לטיפול פסיכולוגי"?
במקרים רבים, שיחה, תמיכה ויעוץ מחבר, חברה ובני משפחה מסייעים מאוד. אולם, לעתים אין כאלה בנמצא, או שאינם זמינים, או שקיימים נושאים שקשה לחלוק עם מכר. לעיתים אנשים חוששים לפנות לטיפול משום שלדעתם פנייה לעזרה היא סימן של חולשה או תוהים כיצד אדם זר יכול לסייע להם. אולם, גם במקרים שיש עם מי לדבר, פנייה לאיש מקצוע בעל ידע וניסיון בתחום הייעוץ ובריאות הנפש, היא בהחלט בעלת ערך נוסף ומשמעותי במצבים רבים ובנקודות צומת בחיים.

באופן כללי, ניתן לשקול פנייה ליעוץ פסיכולוגי כאשר אדם חש סימפטומים גופניים ונפשיים שונים המפריעים לתפקוד היומיומי, ולעיתים קרובות מענה רפואי רגיל איננו מספק (כמו למשל במקרים של: התקפי פאניקה, חרדה רבה, דכאון ושינויים קיצוניים במצב הרוח). בנוסף ניתן לשקול סיוע מקצועי כאשר אדם חווה מצבי משבר או שינויים בחיים שאליהם הוא מתקשה להסתגל. במקרים נוספים, אנשים מדווחים על תחושות של ריקנות, חוסר משמעות, בלבול בנוגע לעצמם או תחושת תקיעות בחיים, המתאפיינת למשל בקשיים בקשרים בינאישיים, שגם כן מובילים אותם להתייעץ.

מה הבדל בין פסיכולוג קליני לפסיכיאטר?
פסיכולוג קליני הוא אדם שסיים הכשרה מקיפה בתחומי האבחון והטיפול הנפשי (פסיכותרפיה), של לפחות כ-10 שנים, הכוללת לימודים אקדמיים (לפחות סיום תואר שני) והתמחות מעשית של לפחות כ-4 שנים. עליו לעמוד בבחינות לצורך קבלת רישיון, והוא רשום ב"פנקס הפסיכולוגים" במשרד הבריאות. (ישנן התמחויות נוספות בפסיכולוגיה כגון: פסיכולוג חינוכי, שיקומי).

פסיכיאטר הוא למעשה רופא, שבחר להתמחות בתחום הפסיכיאטריה. פסיכיאטרים עוברים בין היתר, הכשרה באבחון הפרעות נפשיות ובטיפול תרופתי ורפואי בהן. הם נוהגים לתת יעוץ תרופתי, ולעיתים, הם עוסקים גם בפסיכותרפיה.

במקרים שבהם עולה צורך במתן טיפול תרופתי מומלץ, בדרך כלל, לשלב זאת עם פסיכותרפיה.

האם טיפול פסיכולוגי הוא ארוך ויקר?
טיפולים פסיכולוגיים במגזר הפרטי אכן עלולים להוות הוצאה כלכלית משמעותית. עם זאת, פסיכולוגים רבים נוטים להתחשב במידת האפשר ברמת הכנסתו של הפונה. בנוסף, ניתן לפנות למרפאות ציבוריות (כגון: מרפאות אזוריות לבריאות הנפש), להסדרים שונים הקיימים דרך קופות חולים ולארגוני סיוע, שבהם המחיר לפגישה בדר"כ נמוך יותר.

טיפול פסיכולוגי אינו אמור להיות ארוך טווח בהכרח, וישנם טיפולים קצרי-מועד ממוקדים יותר. אורך הטיפול קשור, בדרך כלל, לסוג הפנייה ולמידת השינוי המבוקש. ההנחה היא, שהמבנה הפסיכולוגי שלנו מתעצב לאורך שנים, ולכן נדרש זמן ליצירת שינוי. יחד עם זאת, במרבית המקרים, הפונה יכול לחוש בשיפור כבר במהלך חודשי הטיפול הראשונים.

למה לצפות בטיפול פסיכולוגי?
בראש וראשונה, טיפול פסיכולוגי הוא מפגש בין שני אנשים. לכן חשוב שתרגיש/י נוח עם המטפל/ת*, כך שתוכל/י לחוש בטחון לספר על עצמך בפתיחות מירבית, ולהעלות נושאים שמעוררים קושי. הפגישות הראשונות מוקדשות בדרך כלל להכרות, ובמהלכן מתחילות להיבנות תחושות של קבלה ואמון. לרוב, נוצרת ההרגשה שהדברים המועלים על ידך אכן מובנים ועוברים עיבוד כלשהו ע"י המטפל. כמובן, שעליך לבחון עד כמה הינך שבע רצון ממידת מקצועיותו של המטפל ומיכולתו לסייע לך בקשייך. יחד עם זאת, במידה וישנה תחושה של חוסר התאמה או אי שביעות רצון אפשר תמיד לשקול מעבר למטפל אחר.

אנשים פונים לעיתים לטיפול דרך המלצות וניסיונם של אחרים. עדיין יש לזכור, שהמפגש שלך עם הפסיכולוג הוא ייחודי לך (ולו/ה), ועליך לחוש בטחון בקשר זה.

 (*בכדי למנוע סרבול יתר בתהליך הקריאה, המאמר כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים).


קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, טל: 03-5251014
פסיכולוג | רקע מקצועי | פסיכולוג קליני וטיפול | קישורים | צרו קשר. נט-סטייל אתרים בע"מ - בניית אתרים, פרסום בגוגל, קידום אתרים בגוגל האתר עוצב ע"י אמיר להב
פסיכולוג, פסיכולוג קליני, נטייה מיניתאתר תגובות
Copyright © 2001-2018 Net-style. All rights reserved.