נטייה מינית

הומוסקסואליות - נטייה מינית ומידע לגבי טיפול פסיכולוגי
ראשית, חשוב להדגיש ששאלות ובלבול לגבי הנטייה המינית, יכולות ללוות גם אנשים הטרוסקסואלים ('סטרייטים'), ולא רק הומוסקסואלים או לסביות.

שאלות כמו: האם גבר שקיים מגע מיני עם גבר אחר הוא בהכרח הומו? האם אישה שהתנסתה בחוויה מינית עם אישה אחרת היא לסבית? האם הומוסקסואלים – גברים כנשים – יכולים להתחתן ולהיות הורים טובים? איך אני יודע האם אני הומו או לא? שאלות כאלה מופנות לפסיכולוגים, והן מעידות על בלבול בנושא של נטייה מינית, כמו גם על המצוקה שממנה סובלים אנשים רבים.

בנוסף, ישנם אנשים שחשים ביטחון בנוגע לנטייה המינית שלהם, אך זקוקים לייעוץ בנוגע לחיים כהומו או כלסבית, כגון שאלות בנוגע לדימוי העצמי והחברתי, התפתחות אישית ומציאת בן-זוג.

כיום פחות נהוג להגדיר נטיה מינית כמצב ברור של "הטרוסקסואליות" מול "הומוסקסואליות", אלא כמיקום ברצף של נטיות. ברצף זה, המצבים בקצוות הם אכן "הטרוסקסואליות מוחלטת" ו"הומוסקסואליות מוחלטת", אך ביניהם מוגדרים כמה מצבי ביניים שמתארים לא רק את הנטייה עצמה אלא גם את תדירות היחסים ואופיים. כאשר מדברים על הומוסקסואליות מתייחסים למשיכה מינית וריגשית מתמשכת כלפי בני אותו המין, תוך שאיפה לזוגיות ולחיים משותפים. נטיה מינית הומוסקסואלית איננה מוגדרת כהפרעה נפשית.

נטייה מינית איננה מעידה בהכרח על המיגדר, כלומר "נשיות" או "גבריות". הומוסקסואלים והטרוסקסואלים יכולים לחוש ולהתנהל באופן "גברי" או "נשי" באותה המידה. יחד עם זאת, שאלות לגבי גבריות ונשיות יכולות להוות מקור למצוקה ולבלבול.

כפי הנראה, נטיה מינית של אדם נקבעת בשלב מוקדם מאוד בחייו. למרות שהגורמים לכך, עדיין נמצאים במחקר – מעריכים כי משתנים גנטיים והורמונליים משפיעים עליה עוד בשלב העוברי, וגורמים סביבתיים ופסיכולוגיים משפיעים עליה בשלב הילדות המוקדמת. כארבעה עד עשרה אחוזים מאוכלוסיית העולם מזוהים כהומוסקסואלים. לא ידוע על דרכים "לתקן" את הנטיה המינית, ולמען האמת, גם אין צורך. כאמור אין מדובר בהפרעה נפשית, והומוסקסואלים רבים חיים את חייהם באופן מספק ופורה. יחד עם זאת, ישנם אנשים בעלי משיכה מינית לבני-מינם ברמה כזו או אחרת, שאינם מממשים זאת כדרך חיים, מסיבות שונות (כגון: דת). במידת הצורך, ניתן לסייע בכל גיל, ללסבית או הומו – טיפול פסיכולוגי שיקל ושיאפשר לחיות עם הנטייה המינית בתחושת סיפוק.

פסיכולוגים רגילים לקבל פניות בנוסח "אני הומו – טיפול פסיכולוגי יכול לשנות אותי?" חלק משמעותי מעבודתם עם הפונים, הוא לברר עימם עד כמה נטיה מינית כזו או אחרת היא מרכזית, ואילו צדדים באישיותם הם היו רוצים לממש. התהליך לא תמיד קל ריגשית, אך הוא יכול לסייע לאדם לחיות באופן הרבה יותר שלם עם עצמו, נטיותיו ומשאלותיו. יהיה הפונה הטרוסקסואל, לסבית או הומו – טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לאנשים להבין יותר את נטייתם המינית, להתמודד עמה ולבנות את חייהם באופן מספק, מתוך השלמה עם נטייתם.

קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, מטפל בקשיים שונים בקרב הקהילה הגאה, ועובד עם אנשים המתלבטים לגבי הנטייה המינית.
 


קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, טל: 03-5251014
פסיכולוג | רקע מקצועי | קישורים | צרו קשר. נט-סטייל אתרים בע"מ - בניית אתרים, פרסום בגוגל, קידום אתרים בגוגל האתר עוצב ע"י אמיר להב
פסיכולוג, פסיכולוג קליני, נטייה מיניתאתר תגובות
Copyright © 2001-2020 Net-style. All rights reserved.