טיפול נפשי

כבר בעבר נהגו לומר: "דאגה בלב איש – ישיחנה", כלומר: הדרך לטפל בבעיות, בהתלבטויות ובדאגות היא קודם כל לדבר עליהן עם מישהו. פעולת הדיבור, שמעלה על פני השטח את החששות והחרדות, מאפשרת לדובר לארגן את מחשבותיו, ולשומע – להבין לנפשו של המדבר, לייעץ לו ולעזור לו. "שיחה" זו שעליה דיברו בתקופת חז"ל איננה אלא גרסה קדומה של טיפול נפשי – גרסה שקרובה לפרקטיקות הנהוגות כיום.

מהו טיפול נפשי ?

טיפול נפשי הוא הדרך לקבל עזרה אישית מאיש מקצוע – פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי מוסמך וכדומה. איש המקצוע מאזין לדברי המטופל, ובהתאם לסוג הטיפול שנבחר – מנחה אותו, משתתף בניתוח הבעיות, ממליץ על דרכי פעולה ואף מדריך אותו. בהתאם למקרה, טיפול נפשי יכול להיות קצר וממוקד ולכלול פגישות ספורות בלבד, אך יכול גם להיות ארוך יותר – לאורך מספר שנים.
אורך הטיפול איננו יכול תמיד להיקבע במדויק מראש והוא תלוי בסיבת הפנייה לטיפול נפשי ולמידת השינוי הרצוי. יחד עם זאת, הטיפול הוא תהליך, וברב המקרים ניתן לחוש בשינויים כבר בחודשים הראשונים.

טיפול נפשי - טכניקות השונות לטיפול
 
טיפול נפשי ע"י פסיכואנליזה
 
המונח טיפול נפשי בתקופה המודרנית התחיל עם המונח "פסיכואנליזה", הטכניקה המפורסמת למתן טיפול נפשי שהומצאה על-ידי זיגמונד פרויד. מאז הצטבר ניסיון רב בתחום והתפתחו דרכים רבות למתן טיפול נפשי – כמו טיפול התנהגותי, טיפול קוגניטיבי,  , טיפול דינמי (או פסיכודינמי) טיפול בילדים, טיפול בבני נוער, וכמובן פסיכואנליזה (או טיפול פסיכואנליטי).

טיפול נפשי - טכניקת הטיפול הדינמי

טיפול דינמי (או פסיכודינמי) מתבסס על שיחה המתמקדת בצרכי המטופל, והיא דרך טיפול נפוצה בקרב מרבית המטפלים. טיפול דינמי מבוסס על עקרונות הפסיכואנליזה, אך שלא כבפסיכואנליזה המטופל יושב מול המטפל, ולא שוכב על ספה לפני המטפל. בפסיכואנליזה תדירות המפגשים גבוהה יותר בין 3-4 פגישות בשבוע, בעוד שבטיפול דינמי מרבית הטיפולים נערכים בין פעם לפעמיים בשבוע. (סדרת הטלוויזיה "בטיפול" מציגה דוגמה מסוימת לדרך הטיפול הפסיכודינמי, אם כי באופן דרמטי יותר).

קובי אוסלנדר, הינו פסיכולוג קליני. עוסק במתן טיפול נפשי מבוגרים, נוער - בדגש דינמי פסיכודינמי.


קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, טל: 03-5251014
פסיכולוג | רקע מקצועי | קישורים | צרו קשר. נט-סטייל אתרים בע"מ - בניית אתרים, פרסום בגוגל, קידום אתרים בגוגל האתר עוצב ע"י אמיר להב
פסיכולוג, פסיכולוג קליני, נטייה מיניתאתר תגובות
Copyright © 2001-2020 Net-style. All rights reserved.