טיפול בהפרעה טורדנית

טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית OCD

מהי הפרעה טורדנית כפייתית?
זוהי מערכת של סימפטומים (תסמינים) הנקראים סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים. מדובר במחשבות, רגשות והתנהגות שנחווים כבלתי נעימים וכמטרידים. הם גוזלים זמן ואנרגיה מהאדם וקשה לו להשתחרר מהם בכוחות עצמו.

אובססיות או מחשבות טורדניות – הן מחשבות אך גם דימויים שחוזרים על עצמם ודחפים לא מקובלים. הם מלווים במצוקה, חרדה, אשמה או בושה. האובססיה איננה רצונית והאדם החווה אותה מבין שהיא איננה מציאותית או מוגזמת. מתעורר דחף עז להפסיק אותה, אך האדם מתקשה לשלוט בה ולהפחית את המצוקה שהמחשבה מעוררת.

כמה דוגמאות לאובססיות נפוצות:
- מחשבות על לכלוך, זיהום ומחלות.
- מחשבות על אלימות.
- מחשבות שנחוות כבלתי מוסריות ולא טובות.
- מחשבות עם תכנים מיניים.
- מחשבות שיקרה אסון או משהו רע.

קומפולסיה או כפייתיות - אחת הדרכים שבאמצעותן אנשים מנסים להפחית את המצוקה היא על ידי הימנעות ממצבים, גירויים או מחשבות המעוררים את המצוקה. קיימת התנהגות חוזרת ("טקסים") במעשים או במחשבות שיוצרים הרגשה של הקלה זמנית אך גם לעתים לא. בטווח הארוך ההתנהגות הכפייתית איננה יעילה והאדם חש שהוא כאילו מתמכר לה ואיננו מצליח להפסיקה. הדבר גורם לבזבוז זמן ואנרגיה ופוגע באופן משמעותי בתפקוד היומיומי.

כמה דוגמאות להתנהגויות כפייתיות נפוצות:
- בדיקות חוזרות שהגז/חשמל סגור, שהדלת נעולה, שהרכב סגור.
- ניקיון מוגזם של הגוף או הבית; רחיצות ידיים חוזרות.
- חזרה על סדר פעולה מסוים (למשל, כניסה לבית רק ברגל ימין).
- אגירה מוגזמת של חפצים ושל קבצים אלקטרוניים.
- סידור קבוע של חפצים (למשל, יישור חוזר של האופן בו השלטים של הטלוויזיה מונחים).

הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית
מצבם של מרבית הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית משתפר בעזרת טיפול מתאים. מדובר על טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי ממוקד. בטיפול זה האדם רוכש מיומנויות התמודדות עם ההפרעה באופן המאפשר לו לחוש הקלה משמעותית לאורך הזמן, וכן גם לאחר שהטיפול מסתיים. מלבד הפגישות עם המטפל ותרגולים שונים עימו, המטופל יתבקש לבצע תרגולים נוספים במהלך השבוע. לעתים יש צורך בהתערבות תרופתית ומשפחתית.

הטיפול מתחיל בשיחות ובשימוש בשאלונים אשר באמצעותם תתבצע הערכה מקיפה של ההפרעה ושל ביטוייה השונים. בהתחשב בכך נבנית תכנית טיפולית אישית מתאימה.

קובי אוסלנדר הוא פסיכולוג קליני המתמחה בטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית OCD.


קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, טל: 03-5251014
פסיכולוג | רקע מקצועי | קישורים | צרו קשר. נט-סטייל אתרים בע"מ - בניית אתרים, פרסום בגוגל, קידום אתרים בגוגל האתר עוצב ע"י אמיר להב
פסיכולוג, פסיכולוג קליני, נטייה מיניתאתר תגובות
Copyright © 2001-2019 Net-style. All rights reserved.