דימוי עצמי

דימוי עצמי בפסיכולוגיה

האם אני יפה? האם אני חכם (או חכמה)? האם אני גבר חזק? האם אני אישה מושכת? האם אני איש משפחה? האם אני אשת קריירה? כל אחד מאיתנו שואל את עצמו שאלות כאלה, ומן הסתם עוד שאלות רבות אחרות. כל אחד מאיתנו עומד מידי פעם מול מראה – אמיתית או דמיונית – ושואל את עצמו: מי הוא בעצם האדם שנשקף אלי מן המראה הזאת? איזה מין אדם אני?

התשובה שאנו נותנים לעצמנו על השאלות הללו נקראת בשפת הפסיכולוגיה דימוי עצמי – הדרך שבה אנו תופסים את עצמנו ומתארים את עצמנו. האופן שבו אנו מציגים את עצמנו לאחרים או "מוכרים" את כישורינו ויכולותינו; מושפע מתוך דימוי עצמי, שהוא למעשה אוסף המחשבות והתחושות שיש לנו על עצמנו. לעיתים אנו מתקשים לומר זאת בקול רם. התשובות שמרכיבות את אותו דימוי עצמי אינן בהכרח אובייקטיביות ו"נכונות" – נהפוך הוא, התשובות הן כמעט תמיד סובייקטיביות ואפילו מוטות לכיוון זה או אחר, בהתאם למה שאותה "מראה" דמיונית משקפת לנו.

דימוי עצמי - האם זו תכונה מולדת ?

דימוי עצמי של אדם איננו תכונה מולדת ואיננו גזירה משמיים – דימוי עצמי מתפתח בנפשו של האדם החל מגיל צעיר מאוד, ולהורים ולסביבה הקרובה של הילד תפקיד מכריע בכך. דימוי עצמי ממשיך להתפתח ולהשתנות לאורך רוב החיים הבוגרים, בעיקר כתגובה להצלחות ולכשלונות בחיים.
דימוי עצמי ריאלי ואידיאלי

נהוג להבחין בין דימוי עצמי ריאלי – אוסף התפיסות וההבנות שמשקף את המציאות – לבין דימוי עצמי אידאלי, המשקף את הדמות שאליה שואף האדם להגיע. קיים כמובן פער בין השניים, וככל שהפער הזה גדול יותר כן גדל התסכול וההערכה העצמית יורדת. הערכה עצמית נמוכה עלולה לפגוע בתפקוד (למשל, במציאת בן זוג) וכך להגדיל עוד יותר את התסכול ולהוביל למעגל קסמים של ירידה נוספת, וזהו מצב שיש לטפל בו ולהחלץ ממנו.

קובי אוסלנדר, הינו פסיכולוג קליני מומחה. ניתן לפנות אליו בשאלות ובייעוץ בדבר דימוי עצמי.


קובי אוסלנדר, פסיכולוג קליני, טל: 03-5251014
פסיכולוג | רקע מקצועי | קישורים | צרו קשר. נט-סטייל אתרים בע"מ - בניית אתרים, פרסום בגוגל, קידום אתרים בגוגל האתר עוצב ע"י אמיר להב
פסיכולוג, פסיכולוג קליני, נטייה מיניתאתר תגובות
Copyright © 2001-2020 Net-style. All rights reserved.